Spolek pro Hůrky a venkov

VÁNOCE

V neděli 19. prosince 2021 jsme instalovali všechny tři postavy betlémské svaté Rodiny k vánočnímu stromu u hřiště. Budete-li chtít, přijďte se podívat. Vyrobily je naše členky s několika sousedkami ručně ze slámy a pro Hůrky zcela poprvé. Zároveň s tím si vás dovolíme pozvat do kapličky na Štědrý den, kde si můžete jako každoročně vyzvednout betlémské světlo, a to v čase od 15,00 do 15,30 hodin. Přejeme všem klidné Vánoce i nový rok 2022 a věříme, že se začneme opět scházet na společných setkáních.

výbor Spolku pro Hůrky a venkov


zveřejněno 20. prosince 2021


 

DAR PRO MORAVU

Ve středu 21. července 2021 poslal Spolek pro Hůrky a venkov na transparentní účet Diecézní charity Brno částku 7 000 Kč. Díky svým členům a příznivcům tak symbolicky vyjádřil solidaritu s tornádem postiženou oblastí jižní Moravy a s lidmi, jimž vzala přírodní katastrofa jejich domovy. Moc si vážíme všech, kteří byli ochotni přispět v této i jinak nelehké době. Vám všem patří naše poděkování!

Přejeme vám příjemné letní dny,

výbor Spolku pro Hůrky a venkov

zveřejněno 22. července 2021


 

VELKOPÁTEČNÍ ŘEHTÁNÍ 2021

Po roce beze změn. Mrzí nás, že ani letos nebudeme moci projít středem naší vesnice s řehtačkami a připomenout si, že zvony odletěly do Říma. Bylo by to již popáté. Přesto budeme rádi, když se všichni spojíme alespoň pomyslně a opět pouze od svých chalup spustíme řehtačky, či rozezvučíme jiné dřevěné náčiní. Vyjděme i v tomto roce na zápraží a dejme o sobě vědět, abychom ani tentokrát nepřerušili velikonoční tradici. Zkusme to udělat tak, jak to má být, nehledě na to, že se nemůžeme sdružovat. Zvony odlétají již s klekáním o Zeleném čtvrtku, kdy lze řehtat také. Nezapomeňme však hlavně na Velký pátek, 2. dubna 2021 ve 12 a v 18 hodin. Postačí 5 minut! Čerstvé špaldové jidášky k tomu bohužel opět nebudou.

Přejeme všem požehnané Velikonoce. Od loňska pro vás máme připravené různé akce na celý rok, doufejme, že alespoň některé z nich se nám letos podaří uskutečnit. Do té doby se držte, abychom se mohli ve zdraví znovu sejít.

Váš Spolek pro Hůrky a venkov

zveřejněno 31. března 2021


 

BETLÉMSKÉ SVĚTLO

Zveme Vás na Štědrý den od 13.00 do 13.30 hod. ke kapličce v Hůrkách, odkud si můžete odnést betlémské světlo. Svíčky pro Vás máme připravené (v omezeném množství).

Přejeme všem krásné Vánoce a šťastný nový rok 2021!

zveřejněno 22. prosince 2020


 

POUŤ ANI V LETOŠNÍM ROCE

Navzdory ukončení nouzového stavu a postupného uvolňování vládních nařízení se  v letošním roce nekonala a ani nebude konat svatojánská pouť, tedy mše a související sousedská setkání. Je nám líto, ale jen těžko bychom při takové akci byli schopni dodržet potřebný hygienický odstup a potřebné množství dezinfekce. Svátek sv. Jana Nepomuckého je připomínán 16. května, konání pouti jsme předpokládali zorganizovat do soboty 23. května. Věřme, že v pořadí již druhý výpadek v jejím pořádání nebude mít pokračování také v letech následujících.

zveřejněno 21. května 2020


 

PODĚKOVÁNÍ

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili čtvrtého velkopátečního řehtání v Hůrkách. A to i přesto, že se to tentokrát neodehrálo s tradičním průvodem vesnicí a čerstvými jidášky, nýbrž jen na našich zápražích. Zvláště děkujeme těm, kteří se přiblížili ze vzdálenějších usedlostí k návsi a dali o sobě vědět! Letošní Velikonoce byly v mnoha ohledech jiné, nekonaly se bohoslužby a nechodili koledníci. Ale věřme, že staré zvyklosti neupadly v zapomnění a přetrvají i do let příštích.

zveřejněno 14. dubna 2020


 

VELKOPÁTEČNÍ ŘEHTÁNÍ

Svatý týden nastal a Velký pátek za pár chvil odnese zvony do Říma. Letos se budeme muset obejít bez čtvrté obchůzky po naší vesnici, bez hlasitého zvuku řehtaček a čerstvých jidášků. Ačkoliv, napadlo nás, zda byste se přece nechtěli připojit a rozezvučet řehtačky alespoň z domova. Ve Španělsku nyní každý den vzdávají díky všem, kteří nasazují životy v boji s koronavirovou pandemií, hromadným tleskáním z oken. Spojme se také u nás, vyjděme na zápraží a dejme o sobě vědět. Nejenže tím nepřerušíme velikonoční tradici, ale můžeme tak symbolicky projevit solidaritu i své díky těm, kteří si to zasluhují. Nezapomeňme, na Velký pátek, 10. dubna 2020 ve 12 a v 18 hodin. Postačí 5 minut! Jen ty jidášky budeme muset letos oželet (ale slibujeme, příště zase budou) …

Přejeme všem požehnané Velikonoce a budeme se těšit opět na shledání v lepším čase!

Váš Spolek pro Hůrky a venkov

zveřejněno 7. dubna 2020


 

PŘERUŠENÍ ČINNOSTI SPOLKU

Je nám líto, ale v souladu s nařízeními vlády České republiky, ale i s morálními zásadami, nemůžeme organizovat v právě probíhající pandemii žádné společenské akce, které bychom jinak rádi zahájili již v měsíci březnu, jako obvykle. Spolek pro Hůrky a venkov proto přerušuje svou činnost, a to až do odvolání. Dovolte nám proto alespoň popřát všem zdraví a zároveň požádat o disciplinovanost a ohleduplnost jednoho k druhému. Jen tak se nám podaří vše zvládnout!

zveřejněno 17. března 2020

 

aktualizováno: 15.07.2024 21:45:34